Na pondělním zastupitelstvu nepadlo ani slovo o volbách – proč asi? Kromě mlčení okolo aktuálních zakázek města, o nichž starosta tazatele ze Zdravé Krupky odmítl informovat, nepadlo na zastupitelstvu ani slovo i o blížících se komunálních volbách, které proběhnou 10. a 11. října. Reálným důvodem tohoto mlčení radnice může být i opět chystaná manipulace a uplácení voleb.
Jaký postoj k tomuto problému mají v jiných městech, stejně postižených uplácením a manipulací minulých komunálních voleb, vypovídají na stránkách Parlamentních listů.cz slova starosty Českého Těšína Víta Slováčka.
Dotaz PL a odpověď Víta Slováčka, starosty Českého Těšína:
„Situace po posledních komunálních volbách byla ve městě dost vypjatá a volby se zde kvůli kupování hlasů Mariana Kuśe ze Strany pro otevřenou společnost musely opakovat. Jaká atmosféra zde panuje nyní před nadcházejícím volbami? Neobáváte se, že by se situace mohla opakovat?“
Dle verdiktu soudu se během minulých voleb prokázalo kupování hlasů ve prospěch SOS pro Český Těšín. Tyto obavy zde stále jsou. Proto úřad školí členy volebních komisí i s ohledem na tuto hrozbu, na volby se připravujeme ve spolupráci se státní i městskou policii. Situace se po právní stránce naštěstí změnila a kupování hlasů je již trestným činem. Takže nevěřím, že letos někdo bude moci vydat veřejně letáky s nabídkou a kontaktem a ani svážet voliče k volebním místnostem již nebude tak jednoduché. Také již nikdo z těch, co to dělali, nebude moci říci, že je to obyčejná obchodní transakce. Lidé si musí uvědomit, jak velké je to zlo, když chce podnikatel koupit jejich město a že to dělá za konkrétním účelem, že z toho chce čerpat určité zisky.
Celý rozhovor viz Parlamentní listy
Z uvedeného vyplývá jeden zásadní rozdíl mezi Českým Těšínem a Krupkou. Uplácení voličů v Českém Těšíně neproběhlo ve prospěch současného starosty. Zatímco v Krupce prokazatelně ano. Jen místní policie nezjistila, kdo a odkud uplácení voleb organizoval. Že by to mohlo být přímo z radnice, když se uplácelo ve prospěch tehdejšího místostarosty a některých radních, policii ani nenapadlo.
A uplácelo se i ve prospěch dalších těžkých figur z okolí současného starosty - podnikatelů v hazardu, kteří usedli po volbách na radnici. Pro zajímavost – ti, v jejichž prospěch se uplácely a manipulovaly volby, se pak zmocnili krupské ČSSD, a to i za cenu vyštvání jejího dlouholetého předsedy. Zda za ni i kandidují, zatím úspěšně tají – proč asi? Dobrou vizitku celé ČSSD určitě neudělají.
S komunisty je to jinak. Ti se do náruče současného starosty, kterého léta kritizovali, vrhli až poté, co jim byly nabídnuty funkce místostarosty a vedení kontrolního výboru. Tento svůj veletoč dosud nevysvětlili. Připomeňme si, že spolu s dalšími 4 volebními subjekty podali po prvním kole zmanipulovaných komunálních voleb stížnost k Ústavnímu soudu. Ten manipulaci potvrdil a vrátil kauzu Krajskému soudu v Ústí nad Labem.
Ing. P. Maleček a Mgr. M. Bačová, Ústavní soud v Brně, leden 2011