logo

  Vrátíme Krupce dobrou pověst



Zdravá Krupka

Starosta Blšan policií stíhán a soudem potrestán, starosta Krupky policií oceněn.

03.07.2014

Za podhodnocený prodej pozemků z majetku města byl starosta Blšan policíí stíhán a soudem potrestán. Starosta Krupky se za podobné činy zatím do hledáčku policie nedostal, naopak byl policií za svou spolupráci s ní oceněn.

Zastupitelé Zdravé Krupky opakovaně kritizovali i na posledním zastupitelstvu ceny, za které město prodává svůj majetek. Opět upozorňovali na to, že většina starostových zastupitelů schvaluje na jeho doporučení ceny, které město výrazně poškozují. Od r. 2000 přišla městská pokladna kvůli několikanásobnému podhodnocení ceny za prodávaný majetek města vůči tržním cenám o cca 300 milionů Kč. 

Upozorňování Zdravé Krupky na dikci zákona ukládající zastupitelům postupovat s odpovědností řádného hospodáře vzbudilo mezi Matoušovými zastupiteli hurónský posměch. To starosta Blšan se již nesměje - Starosta Blšan dostal za prodej chmelnic pod cenou roční podmínku. Byl odsouzen právě za to, že jako statutár obce prodal majetek obce pod cenou, i když cenu schválila většina zastupitelů. Blšany tak byly připraveny ve srovnání s případy v Krupce o „pouhých“ 200 000,- Kč.

Blšanští podobně jako krupský starosta Matouš a jeho zastupitelé se neobtěžují zněním zákona o obcích, který v odstavci 2, § 39 jasně říká: „ Při úplatném převodu majetku se cena sjednává zpravidla ve výši, která je v daném místě a čase obvyklá, nejde-li o cenu regulovanou státem. Odchylka od ceny obvyklé musí být zdůvodněna.“ Přitom cena v místě a čase obvyklá je cena tržní. Rozhodne-li se tedy zastupitelstvo prodat za cenu nižší než tržní, musí dle zákona takovou cenu řádně zdůvodnit. To však ani starosta Blšan, ani krupský starosta Matouš a jeho zastupitelé nedělají. Proč? Důvod je jasný - sníženou cenu prostě zdůvodnit nelze.

V Krupce byla většina těchto pozemků prodána pod cenou developerovi, který je pak obratem prodal stavitelům. Ale už nikoli za nevýhodnou cenu schválenou starostovými zastupiteli, ale za cenu tržní, která je cca 10 krát vyšší. Při přímém prodeji pozemků města stavebníkům rodinných domů je tržní cena podtržena cca čtyřikrát. Nikdo už však nekontroluje kolik domů je hned po dokončení prodáno – a to s pozemkem už za tržní cenu. Ztráta města na jedné stavební parcele činí přes půl milionu.

Další oblíbenou metodou starostových zastupitelů při poškozování města (prý nevědomém) je tzv. směna pozemků. Při ní město vymění své pozemky za pozemky soukromé, údajně ve stejné hodnotě. Realitou ale je, že cena pozemků města bývá při těchto „výhodných“ směnách mnohonásobně vyšší než pozemky soukromých osob. Jen jedna směna městských pozemků v Unčíně za pozemky soukromníka pod Maršovem, v níž se vehementně angažovala rodina radního Kváči, připravila město o cca 20 milionů Kč.

A to nemluvíme o finančně jalových polí změněných územním plánem na lukrativní stavební parcely. Tato pole odmítlo město z rozhodnutí lidí ovládajících radnici koupit od státu, aby je pak ihned koupili lidé ze starostova okolí či on sám. Jen ve Vrchoslavi tak město přišlo o 40 milionů, které skončily v kapse těch, kteří tento byznys realizovali.

Krupský více než 300 milionový fenomém vzbuzuje dvě zásadní otázky. Proč se takto zastupitelé z okolí starosty chovají, když by sami tak nevýhodně svůj majetek nikdy neprodali, a proč k tomu mlčí teplická policie, která je o všem informována? 

Na první otázku odpovídá jaksi sám luxusní životní standard některých lidí ovládajících krupskou radnici – dnes převážně členů ČSSD a KSČM. Na druhou otázku odpověděla před pár dny teplická policie, zmítaná skandály úplatných či vydírajících policistů tím, že krupského starostu Z. Matouše ocenila za dlouhodobou vynikající spolupráci …

zastupitelé Zdravé Krupky


Vaše emailová adresa nebude použita k jiným účelům.
Odběr novinek se dá odhlásit v každém přijatém emailu.