Červnové zastupitelstvo zaujalo nejen debatou o práci Agentury pro sociální začleňování, která se několik let snažila pomáhat v Krupce řešit tzv. romský problém. Nutno připomenout, že tento problém je podobně jako i v jiných městech spíše důsledkem nechutného byznysu se sociálními dávkami.
Další perlou zasedání ZM bylo předložení, ale nakonec neschválení nového návrhu Pravidel pro prodej pozemků z majetku města. Rada města sice na opakovanou výzvu ZK k úpravě této vyhlášky přistoupila, „cosi“ předložila, ale nakonec sama navrhla její neschválení. Současná Pravidla totiž umožňují získat např. pozemek města vhodný pro výstavbu rodinného domu se sítěmi na okraji za luxusních 200,- Kč za m2. Tržní cena takového pozemku se ovšem v Krupce pohybuje mezi 800,-Kč až 1000,- Kč za m2. Jde tedy o pětinásobnou slevu, na kterou Zdravá Krupka kriticky poukazuje, protože to umožňuje silně prokorupčního prostředí. Není těžké si představit, jak kdosi mocný z radnice slíbí, že se postará o takovou slevu s tím, že třeba polovinou ušetřené částky, tj. až několika sty tisíci korunami projeví nový majitel pozemku svou vděčnost tomu, kdo mu onu slevu zařídil.
A tak nejspíše s cílem umlčet zastupitele Zdravé Krupky, předložila rada města, tj. starosta Matouš zastupitelstvu takový návrh změny Pravidel pro prodej pozemků , kde se cena za pozemek pro výstavbu RD zvyšuje na 400,- Kč za m2. Podkladem mělo být údajné vyjádření znalce, podle něhož se cena za m2 pozemku v Krupce pohybuje kolem 470,- Kč. Tím by sice došlo ke snížení výše potenciálních úplatků a omezení míry poškození města, ale korupční prostředí jako takové by zůstalo i nadále.
Samozřejmě netřeba říkat, že samotný posudek i jméno znalce radnice nepředložila. Neznala ho ani úřednice pí. Vorlíčková, spravující majetek města, která s tím znalcem údajně komunikovala. Když zastupitelé Zdravé Krupky vznesli požadavek na předložení tohoto posudku a tím zveřejnění jména onoho znalce, otočil náhle starosta Matouš i se „svými zastupiteli“ a změnu vyhlášky raději odmítli. Více není třeba dodávat.
Další velmi podivné hlasování proběhlo o žádostí lyžařského oddílu TJ Krupka o přesunutí druhé splátky půjčky, kterou město tomuto oddílu poskytlo poté, co jeho těžce a v mrazu vydřené příjmy zmizely kdesi v hlubinách TJ Krupka. Nejen vrabci na střeše tehdy štěbetali, že byly použity na „obtížně vyfakturovatelné“ výdaje spojené s tehdejší záchranou fotbalového „áčka“ v krajském přeboru. Tato půjčka měla být vrácením toho, co z útrob lyžařského oddílu zmizelo.
Vzhledem k všeobecnému povědomí o finanční náročnosti řady podivuhodných vítězství krupského fotbalového „áčka“, které mu zajistily famózní postup do divize, se není co divit, že tu půjčku nebylo vedení TJ schopné řádně splácet. O čemž však vůbec není žádné povědomí, je to, zda vedení TJ tuto částku lyžařům vůbec vrátilo. Avšak na zasedání zastupitelstva tento odklad splacení půjčky starosta Matouš i „jeho zastupitelé“ angažovaní ve fotbale odmítli. A ke všemu z textu žádosti vyplynulo, že tuto povinnost hodilo vedení TJ, tj. hlavně radní Rouček (na zastupitelstvu nebyl přítomen) na bedra lyžařů. Co k tomu dodat, zvláště když se v mezidobí mezi slavným postupem krupského „ačka“ do divize a konáním zastupitelstva starosta Matouš pochlubil v týdeníku 5+2, že financování divize zajistí fotbalovému „áčku“ ruský investor částkou 1,5 milionu korun. Město do toho prý nedá ani korunu. Neupřesnil však, zda k tomu dojde tím, že bude zrušen dosavadní penězovod z městské kasy k dnes již divizním fotbalistům přes Sport Krupka a TJ Krupka.
Starosta nijak neokomentoval ani dotaci od ruského investora. Kdo ví, zda nebudou finance pocházet z předražených stavebních zakázek (radnice jich několik v součtu okolo 100 milionů ještě před volbami zuřivě finalizuje) či z všemožných prodejů. Pocházet by mohly i od vděčných nabyvatelů pozemků levně koupených od města či vlastníků dříve jalových zemědělských pozemků, následně změněných územním plánem na lukrativní stavební parcely. O výnosech z hazardu vysávajícího romské sociální dávky ani nemluvě. A tím se nám kruhy červnového zastupitelstva hezky propojily.
Zbývá jen doplnit, že zastupitelé Zdravé Krupky na zastupitelstvu všem přítomným oznámili, že po řadě marných výzev přimět vydavatele radnice, tj. starostu k plnění zákonné povinnosti, tj. zveřejňovat názory zastupitelů v měsíčníku RADNICE, podali prostřednictvím své právní zástupkyně žalobu k soudu na porušení tiskového zákona.
Poklidné a od politiky oproštěné léto nás letos asi nejspíše nečeká.
(red.)