logo

  Vrátíme Krupce dobrou pověst



Zdravá Krupka

Náš sen o Krupce, který již mohl být realitou

16.03.2014

Nás zastupitelů a podporovatelů Zdravé Krupky se lidé ptají, kde že bereme tu vůli, optimismus a naději, že tu současnou bídnou realitu Krupky změníme. Odpovídáme, že věříme v nezničitelnost toho kladného a dobrého, co Krupka ve své historii i současnosti má. A pak také máme sen. Sen, jak by Krupka mohla vypadat, kdyby….. Že je náš sen reálný, dokazuje řada měst srovnatelných s Krupkou, např. těch, které se jak perly navlečené na šňůře táhnou podél nedaleké řeky Ohře. Jejich půvaby starosta Matouš popírá v hrůze, aby snad krupští občané neprohlédli. Ale zanechme vzdychání nad krupskou současností a popusťme uzdu fantazii.

Představte si, že přijíždíte vlakem z Ústí n. Labem na hlavní krupské nádraží – dnes Bohosudov. Již po cestě vás zaujal ve svahu Krušných hor svítící zrekonstruovaný hrad Kyšperk. Připomíná bývalou slávu Kyšperského panství a přímý vztah hradu k historickým událostem, které provázely vznik legendy o Sv. Janu Nepomuckém. Z vlaku vidíte i obec Soběchleby, která je kolébkou průmyslové výroby v Čechách. Tu připomíná opravená budova statku s nádhernými sklepy, stojící vedle romantické návsi obnovené v historickém duchu. Z druhé strany vlaku vidíte silniční obchvat obce a za ním rekreační areál u nádrže Kateřina s přilehlou přírodní rezervaci vodního ptactva zvanou Racák.

Po vystoupení z vlaku vás vítá nádraží už s nápisem Krupka, jež je uvedeno do podoby, která připomíná, že bylo součástí jedné z prvních středoevropských železnic. Okolí a s expozicí slavné technické tradice tohoto místa. Vždyť zde stála první cementárna, která zpracovávala zeminy z ložisek nad Vrchoslaví. Z nich se těžila i proslavená růžová křemelina zdobící náměstí řady českých měst (jen ne Krupky) a suroviny pro výrobu zboží vyráběné v tehdy slavné keramičce v Unčíně. To vše se nakládalo na tomto nádraží se spolu hnědým uhlím, které se zde hlubinně těžilo.

Nepoužijete autobus, který sem pro cestující z vlaku běžně přijíždí, ale projdete se krásnou kaštanovou alejí do Dlouhé ulice. Tam vás zaujme opravená sokolovna s důstojným pomníkem bojovníků proti nacismu Herty Lindnerové a Bohumila Bachury. A pak se nemůžete nezastavit v obnoveném městském pivovaru - v jeho rozsáhlých sklepích zrají i produkty okolních zemědělců. Třeba sýry a další mlékárenské a masné produkty z ekologického pastevectví na hřebenech Krušných hor. A ještě než navštívíte historický komplex bohosudovké baziliky a slavné církevní školy, projdete novým městským centrem, které nejen díky bytům, ale i objektů kultury a služeb pulzuje aktivním městským životem. Stojí v prostoru bývalých kasáren, skládek a technických služeb. Uprostřed je zklidněno parkem s řadou odpočinkových prvků a pomníkem vojákům – obětem totality, kteří zahynuli při odjezdu okupační armády.

Po návštěvě baziliky, lákající turisty trvale otevřenou bránou, vstoupíte do citlivě obnoveného centra Bohosudova s úřadem města sídlícím v bývalém klášteře, kde najdete i turistické informační centrum. Zastavíte se u soch připomínajících krvavý závěr husitské bitvy Na běhání a Cyrila s Metodějem, odpočívajících před výstupem na krupý (odtud Krupka) kopec, který je čekal cestou k polabským Slovanům. 

Pokračujete k historicky obnovenému komplexu Starého dvora s vodní tvrzí a přilehlým přírodním rybníkem s rybí restaurací. Letní koupaliště je už přesunuto na městský stadion, kde stojí i krytý zimák a řada dalších sportovišť, trvale přístupných veřejnosti. Prostor sportovišť je rozšířen odstraněním jižní části tribuny, takže tu je i další fotbalové hřiště, které uvolňuje trávník uvnitř běžecké dráhy pro atletiku.

Pak už vás čeká stoupání na Libušín a návštěva nejkrásnějšího krupského výhledu z tzv. Umrlčí skály, která je upravena do podoby přírodního parku a doplněna rozhlednou a sochou Libuše radující se z mužství Přemyslova. A následuje to, co dělá Krupku evropsky významným turisticko-kulturním centrem, chráněným organizací UNESCO - hornické město. Je zrekonstruováno do své bývalé historické podoby, přesto umožňuje moderní bydlení. S obnovenými památkami, řadou výstavních a muzeálních expozic, s ukázkami místní přírody, řemesel, funkčními replikami strojů na zpracování rud a výrobu cínových předmětů i expozice hasičské techniky. Stojí tu i obnovená městská pekárna, vzdušná konstrukce připomíná původní městskou bránu, která otevírá cestu ke středověké zvonici.

A nad tím vším ční krupský hrad obnovený do historické podoby (tj. bez betonu a v interiéru bez průmyslově vyrobených koberců) s řadou atrakcí spojených s historií a bohatým kulturním životem včetně výstav, koncertů a divadelních představení. Gastronomickým lákadlem jsou nejen regionální speciality, ale i s vinný sklep, palírna a komunální pec na chleba či husy.

Ruch turistického centra opustíte při stoupání (nebo se svezete lanovkou) svahem Krušných hor s řadou cest spojujících přírodní zajímavosti a hornické památky. Nejen se štolou Martin, která nabízí ozkoušet si život a práci starých havířů, ale i zpřístupněnými živcovými komorami nad Bohosudovem. Když dojdete na Komáří vížku, uvítá vás rozsáhlý sportovně rekreační komplex vybavený nejen moderními lanovkami i umělým zasněžováním. V rekreačních objektech zaměřených i na ekoturistiku, můžete ozkoušet život obyvatel hor i s jejich péčí o domácí zvířata a historickými řemesly.

Krupka se chlubí nejen historií, ale i udržovanými sídlišti, půvabnými náměstími, oddechovými a sportovními centry a ošetřovanou zelení s chráněnými staletými stromy. A také řadou školských, kulturních, obchodních a sociálních objektů, které město reprezentují a umožňují bohatý občanský život všem věkovým i sociálním skupinám obyvatel. Středobodem občanského života je radnice, která za aktivní spoluúčasti a kontroly občanů - tím bez mizení financí a ztrát majetku - investuje prostředky města i státní a evropské dotace do jeho rozvoje a podpory občanského života. 

Práci občanům zajišťuje řada tradičních i nových firem a průmyslová zóna je už bez provozů obtěžujících občany hlukem, prachem a zápachem. Spojení s Teplicemi a obchodní zónou Srbice zajišťuje komunikace mimoúrovňově křížící železnici.

Tento sen vůbec není nereálný. Stačí tak málo! Stačí, aby si občané nenechali líbit své odstavení od správy města a prosadili si kontrolu toho, jak jsou radnicí utráceny jejich daně. Díky tomu z radnice zmizí šíbři odpovídající za současný bídný stav města a ten zdánlivě nereálný sen se stane, díky práci svobodných a odvážných občanů, skutečností. 

P. Maleček, zastupitel ZK


Vaše emailová adresa nebude použita k jiným účelům.
Odběr novinek se dá odhlásit v každém přijatém emailu.