V posledním čísle měsíčníku Radnice informuje občany Krupky pan V. Šanda – předseda Komise pro rozvoj města - jedné z významných komisí (poradní orgán rady města) o jejích aktivitách. Bohužel o samotném rozvoji města se od něj čtenář nedozví vůbec nic.Tak je na místě ptát se, čím se tako komise ve skutečnosti zabývá.
Podle slov samotného předsedy se komise zabývá převážně obecnou bezpečností a stavem komunikací a parkovišť ve městě. I laik by ale řekl, že komise pro rozvoj města by se měla, jak je již v jejím názvu, zabývat především tím, jak se bude město dále rozvíjet a jestli se vůbec bude rozvíjet. Měla by se zabývat tím, co se bude dít na dosud nezastavěných parcelách (ať už uvnitř nebo vně města). Nebo jak se změní využití již stávajících často zdevastovaných objektů, či jak se budou rozvíjet služby města ve prospěch občanů, především v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, dopravy, zaměstnanosti, kultury, sportu a bezpečnosti. Předseda se dotkl okrajově jen oné bezpečnosti.
Vše výše uvedené, čemu by se komise měla věnovat, do sebe zahrnuje zpracovávání územního plánu města. Jeho novou podobu předložila radnice v prosinci k veřejnému projednání (v listopadové Radnici o tom nebylo ani slovo). Přitom ústy starosty Z. Matouše radnice tvrdila, že územní plán byl veřejně, dlouho a náročně projednáván právě v komisi rozvoje města. Předseda komise V. Šanda to ve svém příspěvku jasně vylučuje, když říká, že pro samé křivé chodníky, děravé silnice, plná parkoviště a řádění kriminálníků na nic jiného nezbyl čas. Zdá se, že V. Šanda ve svém příspěvku sám přistihl starostu Matouše při lži. A tak je třeba se ptát dál. Kde tedy vůbec ten územní plán vznikal?
Že by opravdu, jak tvrdí zlí jazykové, tajně u starosty Z. Matouše doma, tj. v jeho noblesní teplické lázeňské vile? A to za účasti jen jeho nejbližších kamarádů, kteří připravili město podobně, jak to udělal před lety on sám ve Vrchoslavi, o pozemky, které územní plán změní z polí za lukrativní stavební parcely?
A jak naložit s další informací, uvedenou ve zprávě o činnosti komise města. Její předseda kromě jiného tvrdí, že se ve městě postavilo parkoviště za 10 milionů a k tomu 1,5 km nových chodníků. To jsou v součtu zakázky za 15 milionů. Podíváme-li se ale na seznam uveřejněných zakázek města, tak tam najdete jen jednu za cca 5 milionů – nic víc! Navíc všichni kolemjdoucí viděli, že vše prováděla firma Japis, úzce spjatá právě se starostou..
Předseda komise opět byť nepřímo, říká, že se na současné radnici dějí pod starostou Matoušem velmi podivné věci. Budeme-li optimističtí, můžeme doufat, že si toho konečně všimnou i tepličtí kriminalisté, že jim tato skutečnost neunikne.
Nakonec nezbývá, než si položit ještě jednu otázku. Kdo je oním předsedou komise pro rozvoj města a jak je napojen na současného starostu?
Připomeňme si, že pan Václav Šanda byl na stejné kandidátce jako současný starosta. Tzv. „Matoušova kandidátka“ – oficiálně kandidátka volebního sdružení Šance pro město – ČSNS 2005 s volebním číslem č. 3 byla jednou z těch, v jejíž prospěch se u voleb opakovaně uplácelo. Proslýchalo se, že rukojmím se stali většinou romští spoluobčané (měly jim být pozdrženy sociální dávky), kteří za finanční odměnu vhazovali do uren již předem vyplněné obálky označené číslem 3. Takto „demokraticky“ se stal zastupitelem i V. Šanda. A ne hned tak ledajakým zastupitelem. Na webu města ho najdeme nejen v roli předsedy komise pro rozvoj města, ale i v dalších komisích jako je přestupková, pro sport a kulturu, bytová a pro občanské záležitosti a rodinu. Přičemž jeho jedinou známou kvalifikací pro výkon těchto funkcí je dlouholeté kamarádství se současným starostou Matoušem.
Tentokrát se ovšem oba pánové jasně nedomluvili, jak jednotně by měli k veřejnosti promlouvat, aby sami neprozradili, co tak rádi tají, neboť se není čím chlubit.
(red.)