V sobotu 8. února se zúčastnili zastupitelé za Zdravou Krupku konference na téma „Otvírejme radnice“.
Konferenci pořádala Katedra politologie, Fakulta mezinárodních vztahů, VŠE v Praze a Fond Otakara Motejla. Partnery konference byly Oživení o. s., Otevřená společnost o.p.s., Transparency International ČR.
Cílem konference bylo poskytnout odborné zázemí a zkušenosti pro aktivity, týkající se zprůhledněni místní politiky, využitelné (nejen) v komunálních volbách, ale i po nich. Během konference se všichni přítomní snažili najít odpovědi na otázky, proč je na radnicích zavřeno, co, jak a proč kromě dveří otvírat a jak se dostat na radnici a „nezvorat“ to a co dělat po volbách? Fotografie z konference si můžete prohlédnout zde.
Vzhledem k současné (ne)kvalitě naší legislativy moc šancí není. Účinná legislativa se v tomto směru nachází v prenatálním stavu a na porod všichni teprve čekáme. Přesto existuje již dnes řada nástrojů, jak radnice svým občanům otvírat. Vše ale závisí na dobré vůli a vstřícnosti stávajícího vedení daného města či obce. Tam, kde tato vstřícnost a vůle chybějí, nezbývá než změnit vedení radnice a pustit ke kormidlu ty, kteří s otevřeností radnice žádný problém nemají. Nehledí totiž na vlastní zájmy, ale na zájmy občanů a města, které spravují jako správní hospodáři a nemají tedy důvod cokoli skrývat. Plní svou základní fukci, kterou je služba občanům, kteří je do funkcí svou volbou dosadili.
Zajímavé byly příklady obcí a jejich starostů, kde se radnice již občanům otevřely. Kde radnice s občany vede dialog, vyzývá je ke spolurozhodování o věcech veřejných, necenzuruje alternativní názory občanů či opozičních zastupitelů, velmi transparentně prodává městský majetek a vyhlašuje výběrová řízení. K takto příkladným obcím patří např. Děčín (Otevřená data), Nové Město na Moravě (např. Zápisy a Usnesení Rady města), Cheb (za pozornost stojí nabídka nemovitostí), Lanškroun (např. Prodej a pronájem majetku), Černošice (např. Veřejné zakázky) nebo Psáry (např. Veřejné zakázky).
Tam, kde totiž není co skrývat, kde není město rozkrádáno, kde nedochází k manipulaci veřejného mínění, není nutno radnici před občany uzavírat. Není nutno cenzurovat radniční tisk, je respektována novelizace tiskového zákona, která ukládá redakčním radám povinnost zveřejňovat i alternativní názory zastupitelů města.
Konference zastupitele za Zdravou Krupku ještě více utvrdila v tom, že na krupské radnici již dlouhodobě není zájem se občanům otevřít a že současné vedení dělá vše pro to, aby občané o chodu radnice, o rozhodování rady města a způsobu řešení řady závažných problémů měli co nejméně informací, aby nemohli zasahovat do rozhodnutí úzké skupiny lidí v čele radnice, která je zvyklá, dělat si, co chce.
(red.)