logo

  Vrátíme Krupce dobrou pověstZdravá Krupka

Tisková zpráva k našemu podání trestního oznámení kvůli nevýhodnému prodeji pozemku "Jabloňový sad"

20.05.2019

Tisková zpráva

Opoziční zastupitelé podali trestní oznámení kvůli nevýhodnému prodeji pozemku

20. května 2019

Krupka – Opoziční zastupitelé za volební sdružení Zdravá Krupka podali trestní oznámení na příslušné předem neustanovené členy zastupitelstva kvůli schválení prodeje pozemku v místě někdejšího jabloňového sadu. Zástupci opozice s prodejem nesouhlasí kvůli extrémně nízké kupní ceně. Koalice se podle nich chová nehospodárně a připravuje město bezdůvodně o miliony korun. Problematické jsou i další okolnosti spojené s prodejem, obsahem uzavřené smlouvy o spolupráci i se společností, která má o prodej pozemku zájem.

Pozemek v místě bývalého jabloňového sadu o velikosti téměř 28 tisíc m2 chce město prodat za cenu 100 Kč za metr čtvereční. Podle zastupitelů Zdravé Krupky se město chová velmi nehospodárně, když prodává svůj majetek za cenu nižší, než je cena v místě a čase obvyklá, přičemž nebyla tato extrémně nízká cena zdůvodněna. Cena za pozemky se v dané lokalitě pohybuje kolem tisíce korun za čtvereční metr. „Argument, že je třeba dodržet uzavřenou smlouvu, aby se město zachovalo seriózně a nebylo sankcionováno, neobstojí jako zdůvodnění tak nízké ceny. Očekáváme, že o tom, zda je nebo není tento prodej v souladu s platnými zákony, rozhodnou jedině orgány činné v trestním řízení,“ uvedla Miloslava Bačová, zastupitelka Zdravé Krupky.

Kromě ceny pozemku jsou problematické i okolnosti, za kterých byl prodej schválen. Zastupitelstvo o něm rozhodlo 1. dubna 2019 v tajném hlasování. Z přítomných 18 zastupitelů se pro prodej v tajném hlasování vyslovilo 13 z nich. Zdravá Krupka se společně se zastupiteli za ANO 2011 tohoto hlasování odmítla zúčastnit. „Tajné hlasování může být nejdemokratičtějším způsobem jen v případě, kdy se jedná o personální záležitosti, nikoli v případě rozhodování o záležitostech majetkových a finančních,“ vysvětluje rozhodnutí opozice Miloslava Bačová.

"Na dalším zasedání 23. dubna 2019 jsme chtěli dát zastupitelům šanci zvrátit nevýhodný prodej. Předložili jsme návrh na revokaci usnesení o schválení prodeje pozemku a na vypovězení smlouvy včetně kupní ceny.  Bohužel náš návrh neprošel. Zastupitelstvo odmítlo 12 hlasy z 21 zařadit revokaci do programu zasedání," dodává Rostislav Příhoda, zastupitel Zdravé Krupky.

V kauze je i řada dalších otazníků. Týkají se celého procesu od návrhu a vyhlášení záměru, přes schválení „Smlouvy o spolupráci a společném postupu při zajištění infrastruktury pro budoucí výstavbu rodinných domů v lokalitě Bohosudov v Krupce“ již v roce 2012, až po schválení prodeje za kupní cenu 100 Kč za metr čtvereční.

 

Celý proces se táhne již více než 10 let. Problematická je i samotná smlouva. "Během projednávání nám chyběla nejen samotná smlouva, ale i stanovisko městského právníka k možnosti vypovězení této nevýhodné smlouvy. Domníváme se, že by nebyl problém ji vypovědět," dodává Miloslava Bačová. Ve smlouvě vůbec není deklarováno, kam by měla spolupráce firmy a města směřovat a do kdy by měla být realizována. Město tak nemá vůbec žádné záruky realizace záměru a naplnění deklarovaného účelu. Není přece v zájmu města zablokovat pozemky na řadu let. Podle smlouvy od ní může město odstoupit až v situaci, kdy jsou pozemky již prodané a nedochází k realizaci zasíťování, tedy v situaci, kdy odstoupení již neumožní získání pozemků zpět.

 

Podezření vzbuzuje i samotná společnost „Jabloňový sad Krupka, s.r.o.“, která o prodej pozemku požádala. Předmětem její činnosti je pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a dva ze tří jednatelů společnosti mají adresu na radnicích. Společnost navíc nedoložila spolu s žádostí o prodej pozemků potvrzení banky o tom, že požádala o úvěr na financování koupě pozemku a vybudování inženýrských sítí.

 

 


Vaše emailová adresa nebude použita k jiným účelům.
Odběr novinek se dá odhlásit v každém přijatém emailu.